Символіка

У 1641 р. королем Владиславом ІV герб наданий Овручу привілеєм. На червоному полі зображався архангел Михаїл, що стояв у хмарах, тримаючи у правій руці меч, повернутий вниз, а в лівій – терези.

ovruch_city_coa_1641

Герб наданий  Овручу у 1641р.

Зображення Архангела Михаїла ми бачимо на першому гербі Києва.

15-век-Эмблема-Нового-Киевского-воеводства

15 століття. Емблема Нового Київського воєводства

Цим укладачі овруцького герба хотіли підкреслити, що місто повітове, входить адміністративно до Київського воєводства. Тоді Овруч славився як ярмаркове місто, де щороку відбувались два ярмарки, тривали по тижню. Отож терези в руці архангела – символ торгівлі. Що ж стосується фігури архангела Михаїла, то в його образі втілювались риси мужнього сміливого воїна, здатного постояти за слов’янську землю. Риси підкреслені кольорами герба: червоний колір – символ хоробрості, безстрашності.

На думку деяких дослідників, гербова емблема Києва (й Овруча) архангел Михаїл – це дещо перероблене зображення, вміщене на зворотному боці печатки князя Мстислава Володимировича київського.
Герб російського періоду затверджений 22 січня 1796р. У верхній частині перетятого щита герб Новоград-Волинський; у нижній – герб, наданий королем Владиславом ІV у 1641р. Чорний двоголовий орел, як символ, запозичений з поєднання візантійського орла з гербом Волині символізував Київську Русь, яка прийняла хрещення. Крім того, орел – символ  влади панування, великодушності, прозорливості.
22_1796
Герб Овруча затверджений 22 січня 1796р.

Волинська губернія була утворена в 1795 р. як Волинське намісництво шляхом перейменування Ізяславської губернії (намісництво) у складі 13 округів (повітів). Адміністративний центр – місто Новоград-Волиньське (тимчасово губернські установи розміщувалися в Житомирі). У 1804 р. губернським центром офіційно стало місто Житомир. У 1840 р. на території Волинської губернії відмінені польський-литовський статут і Магдебурзьке право. Повіти: Житомирський, Новоград-Волиньський, Ізяславський, Острожський, Рівненський, Овруцький, Луцький, Володимир-Волиньський, Ковельській, Дубенський, Кременецький, Староконстантіновський. Герб Волиньської губернії затверджений 8 грудня 1856 р. Опис герба: “Срібний в середині червленого поля хрест. Щит увінчаний Імператорською короною і оточений золотим дубовим листям, сполученим Андріївською стрічкою”.

104px-COA_of_Volin_gubernia
Герб Волинської губернії
В 1859 р. Б.Кене був розроблений проект нового герба міста: у червоному полі Архангел Михаїл на срібній хмарі. У вільній частині – герб Волинської губернії. Щит увінчаний срібною міською короною з трьома вежами та обрамований двома золотими колосками, оповитими Олександрівською стрічкою. Затвердження не отримав.
1859
Герб проекту Б.Кене, затвердженний не був
24 серпня 1997 р. дванадцята сесія ради XXII скликання обговорила зображення герба і прапора міста.
Pішенням Овруцької ради про відновлення історичного символу, який має місцеве походження, повністю виправдане. Графічне вирішення герба зроблене відповідно до сучасних правил створення геральдичної системи в Україні, а прапор міста опрацьований на основі вексилологічних норм. Автор проектів А. Гречило – науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства М.Грушевського Національної Академії наук України, кандидат історичних наук.
                                       1997                                                                        Flag_of_Ovruch
                                             Герб Овруча                                                                                Прапор (хоругва) Овруча

                              затвердженний 24 серпня 1997 р.                                                         затвердженний 24 серпня 1997 р.
Герб Овруча: у червоному полі Архангел Михаїл у синій сорочці, срібних штанях, золотому обладунку та чоботях, срібними крилами та золотим німбом навколо голови. Стоїть на хмарі , тримає в одній руці золотий меч, опущений додолу, а в другій – золоті терези.
Прапор (хоругва) Овруча: квадратне полотнище, яке розділене вертикально на три смуги. На середній блакитній смузі (шириною в 1/2 ширини прапора) зображено жовті терези, ними жовтий меч вістрям вниз; древка та з вільного краю прапор має жовті смуги (шириною в 1/4 ширини прапора).
Зображення Архангела Михаїла вказує на значення Овруча, як укріпленого поселення на шляху ворожих набігів. У прапорі використано атрибути св. Михаїла – терези та меч, також можна окремо тлумачити як свідчення торгової та оборонної ролі міста. Червоний колір – символ мужності, жовтий – багатства.
Герб вписано у декоративний картуш, увінчаний срібною міською короною, що свідчить про статус поселення. Прапор несе елементи та кольори герба, повністю відповідаючи лексикологічним вимогам та історичній традиції. Прапор може застосовуватися з додатковим горизонтальним кріпленням як хоругва.
Герб Овруцького району — офіційний символ Овруцького району, затверджений 21 жовтня 2005 р. рiшенням сесії районної ради.
Щит розтятий зеленим і лазуровим. На червоному щитку з срібною нитяною облямівкою Архістратиг Михаїл у золотих обладунках, з золотими мечем і терезами, що стоїть на срібній хмарі. Щит обрамлений вінком із золотих колосків, лазурових квіток льону з зеленим листям, зелених соснових гілок і дубового листя. Вінок оповитий вишитим рушником.
Ovruchskiy_rayon_gerb
                                                                        Герб Овруцького району
                                                                затверджений 21 жовтня 2005 р.