Пояснювальна записка до проєктів рішень про встановлення місцевих податків та зборів на 2023 рік.

Відповідно вимог п.12.3 ст.12 Податкового кодексу України органи місцевого самоврядування, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів на 2023 рік, а саме: по податку на майно, єдиному податку та туристичному збору.

Податок   на майно

Податок на майно включає:

податок  на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки,

транспортний податок,

земельний податок.

В проєкті рішення «Про податок на майно на території Овруцької міської територіальної громади та встановлення ставок податку на 2023 рік» по зазначеним податкам ставки пропонуються  на рівні 2022 року.

По податку  на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки:

ставки податку для об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються у розмірі 0,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування,

– ставки податку для об’єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються у розмірі 0,3 відсотка  розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр бази оподаткування.

Фізичні особи, що мають у власності об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, податок  на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки  сплачуватимуть за  2023 рік у 2024 році.

      Фізичні особи, власники об’єктів житлової нерухомості мають пільги:

а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості –  60 кв. метрів;

б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості –  120 кв. метрів;

в) якщо власник  одночасно має  квартиру  та житловий будинок –  180 кв. метрів.

Відповідно до  Закону України « Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України та інших законодавчих актів щодо вдосконалення законодавства на період воєнного стану »  від 24.03.2022 р№2142-IX за період з 1 березня 2022 року  по 31 грудня 2022 року не сплачується податок на  нерухоме майно, за об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності юридичних та фізичних осіб. Фізичні особи не сплачують податок на нерухоме майно, за обєкти житлової нерухомості за 2021 та 2022 роки. Юридичні особи не  сплачують податок за обєкти житлової нерухомості за  період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року. Звільняються від оподаткування об’єкти нерухомості, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.

            Ставки земельного податку.   

 1.Ставки земельного податку за земельні ділянки нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження).

1.1.За земельні ділянки, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування – у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь – у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки,  для лісових земель – 0,01 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

1.2. За земельні за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб’єктів господарювання (крім державної та комунальної форм власності) нормативна грошова оцінка яких проведена встановлюється у розмірі  3 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

      1.3. За земельні ділянки, власники (користувачі) яких житлово – будівельні кооперативи, житлові кооперативи, об’єднання співвласників багатоквартирних житлових будинків, гаражні кооперативи, підприємства, установи, організації, які проводять реконструкцію майна під житло та відомості про які внесені до Державного земельного кадастру встановлюється в розмірі 0,5 відсотків від їх нормативної грошової оцінки.

  1. Ставки земельного податку за земельні ділянки нормативну грошову оцінку яких не проведено.

      2.1. Ставка податку за земельні ділянки, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), розташовані за межами населених пунктів або в межах населених пунктів, встановлюється у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Житомирській області, для сільськогосподарських угідь встановлюється в розмірі 0,3 відсотка від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Житомирській області,  для лісових земель – 0,01відсотка від їх нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Житомирській області.

У зв’язку з прийняттям Закону України « Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану»  від 15.03.2022 р№2120-IX тимчасово за період з березня 2022р по 31 грудня 2022 року та 2023 рік не сплачується земельний податок, за земельні ділянки, що  розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.   

По транспортному податку ставка у  розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, з року випуску якого минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість якого становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Єдиний податок

Проєктом рішення «Про встановлення ставки єдиного податку на території Овруцької міської територіальної громади на 2023 рік» пропонуються ставки:

для першої групи платників єдиного податку пропонується  ставка в розмірі 10 відсотків від прожиткового мінімуму працездатних осіб, встановленого законом  на 1 січня податкового (звітного) року,

для другої групи платників єдиного податку 14 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Туристичний збір

Ставки туристичного збору розмежовані  щодо видів «туризму» та обчислюються фіксовано — від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої  на 1 січня звітного  року, для однієї особи за кожну добу тимчасового розміщення.

Проєктом рішення «Про затвердження Положення про порядок справляння туристичного збору на території Овруцької міської територіальної громади та встановлення ставок на 2023р» пропонуються ставки: 0,25 відсотка – для внутрішнього туризму та 0,5 відсотка – для в’їзного туризму від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.  Завантажити документ
Розмір тексту-+=