ПАМ’ЯТКА щодо запровадження системи НАССР

ХАССП (в английской транскрипции НАССР – Hazard Analysis and Critical Control Points) означає «аналіз небезпечних  факторів та контроль  критичних контрольних точок). Критично контрольна точка (або критична точка керування) – це етап забезпечення « Безпеки харчової продукції», на якому можна й важливо здійснити захід щодо керування з метою попередження, усунення або зниження до прийнятного рівня небезпеки, що загрожує безпеці харчової продукції.

Чим передбачена система НАССР в Україні?

Упровадження цієї системи в Україні регулюється Законами від 23.12.97 р. № 771/97-ВР «Про основні принципи та вимоги до безпечності харчових продуктів» та від 18.05.17 р. № 2042-VIII «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» (далі – Закон № 771 та Закон № 2042).

Термін запровадження системи НАССР для малих потужностей ( згідно ЗУ 1602-VII)  – 20 вересня 2019 року.

Впровадження системи НАССР в дитячих садках, школах, лікарнях –є гарантом якості в громадському харчуванні. ХАССП в дитячих садках і освітніх установах –це не просто міра для проходження перевірок контролюючих органів, а важливий інструмент для контролю безпеки харчування дітей поза домом. На відміну від дорослих, у них немає вибору, де харчуватися і як харчуватися, тому, адміністрація цих установ зобов’язана на законодавчому рівні розробити, впровадити і постійно підтримувати принципи системи HACCP.
Реалізація згаданої концепції дозволяє домогтися наступних позитивних моментів:
– В обов’язковому порядку контролюється сировина, що поставляється в ДНЗ (заклади громадського харчування) для приготування їжі;
– Існує можливість документального контролю, які проби проходила сировина, перед тим, як потрапити на стіл до дитини;
– Здійснюється жорсткий контроль за умовами її приготування в частині дотримання вимог санітарії та гігієни:
– Своєчасна і якісна дезінфекція інвентарю, приміщення їдальні і кухні;
– Особиста гігієна персоналу;
– Правильне прибирання відходів і сміття;
– Відсутність комах;
– Продукти, які не відповідають за якістю тим, з яких дозволено готувати їжу дітям, повертаються постачальникам або утилізуються;
– Жорсткий контроль за зберіганням продуктів і напівфабрикатів.
Комплекс цих заходів допомагає захистити дитину  від різних захворювань, включаючи харчові та алергічні отруєння.

Головним завданням системи HACCP є аналіз небезпек і проведення поетапного контролю над усіма етапами приготування страв і продуктів харчування, починаючи від прийому продуктів на склад і до моменту подачі готової страви.
Контроль, що реалізується в рамках створеної системи менеджменту, передбачає відпрацювання пакету документів і їх неухильного виконання. Сюди входять:
1. Вимоги, яким повинні відповідати наявні в харчоблоці ДНЗ (закладах громадського харчування) посуд, кухонний інвентар і обладнання;
2. Вимоги, які пред’являються до кулінарних виробів і харчових продуктів на етапах споживання, приготування, зберігання;
3. Вимоги, які регламентують безпеку на етапах приготування їжі (за видами харчової продукції);
4. Перелік ККТ (критичних контрольних точок) на етапах виготовлення:
Харчової продукції;
Придбання харчової сировини;
Контролю упаковки, в якій знадходять продукти;

  • Порядок контролю ККТ на етапі приготування їжі;
  • Алгоритм дії посадової особи при виявленні відхилень фактичних параметрів від встановлених.

Запровадження системи НАССР контролюється Наказом № 590 від 01.10.2012  «Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)»

Проведення заходу державного контролю у формі аудиту постійно діючих процедур, заснованих на принципах НАССР оформляється відповідним Актом затвердженим  Наказом аграрної політики та продовольства України 08 серпня 2019 року № 446.

Контроль за виконанням вимог законодавства покладено на Державну Службу України з Питань Безпечності Харчових Продуктів та Захисту Споживачів (Держпродспоживслужбу). У разі виявлення порушень у ході проведення планових чи позапланових перевірок, державні інспектори мають право:

  • Видати «Припис на усунення порушень» зі списком порушень та вимогами по термінам їх усунення;
  • Накласти штраф: Статтею 65 Закону № 2042-VIII передбачено: на юридичних осіб накладатиметься штраф у розмірі тридцяти мінімальних заробітних плат (станом на 01.01.2021 – 180 000,00 грн.), на фізичних осіб – підприємців – у розмірі п’ятнадцяти мінімальних заробітних плат (станом на 01.01.2021 – 90 000,00 грн).
  • Тимчасово або повністю зупинити роботу підприємства;
  • Збільшити частоту інспектувань та аудитів, змінивши категорію ризику діяльності підприємства.

 

Начальник відділу безпечності
харчових продуктів та ветеринарної медицини
Овруцького управління ГУ Держпродспоживслужби                                                                                             Л.М.Невмержицький

В Житомирській області

Розмір тексту-+=