Правова консультація Коростенського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

06.07.2021 р. набрав чинності наказ Міністерства юстиції України від 23.03.2021 № 1061/5, яким внесено зміни до наказу від 16.04.2019 року № 1203/5 «Про затвердження Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів».
🟩 Що тепер змінилося? Раніше система списання боргів працювала так: якщо хтось заборгував гроші, зокрема аліменти, це потрібно довести в суді. Якщо після рішення суду боржник не повертає гроші, то починає працювати Державна виконавча служба або приватні виконавці. Вони можуть домогтися списання грошей з банківських рахунків боржника. Але це складна процедура: щоб заарештувати рахунки їх потрібно знайти, тобто розіслати запити в усі 73 українських банки – пакет документів поштою. При цьому банки могли не розкрити інформацію про стан рахунку боржника. А якщо розкрили, то виконавець знову був змушений відправляти поштою документи з вимогою заарештувати рахунки. За час цих процедур з рахунку вже могли зняти всі гроші.
🟩 Що тепер зміниться
Тепер банки зобов’язані на вимогу виконавця надати інформацію про реквізити рахунків боржника та про суму коштів на них. Банки і виконавці будуть взаємодіяти в електронному вигляді – через Автоматизовану систему виконавчого провадження. Для списання коштів, як і раніше, потрібно буде рішення суду. Спрощується тільки сама процедура списання – вона буде автоматизованою.
🟩 Які види боргів списуватимуть через АСВП:
🔸 за аліменти
🔸 житлово-комунальні послуги
🔸 штрафи (зокрема, за порушення правил дорожнього руху)
🔸 зарплати
🟩 Як відбуватиметься процедура списання коштів
1⃣ державний чи приватний виконавець за допомогою АСВП направляє в банки вимогу на отримання інформації про рахунки боржника
2⃣ банки протягом однієї робочої години після отримання вимоги повинні надати інформацію
3⃣ виконавець за допомогою АСВП направляє в банки, де відкриті рахунки боржника, постанову про арешт коштів
4⃣ банки арештовують кошти і повідомляють про це виконавця
5⃣ виконавець створює платіжні вимоги на примусове списання коштів і направляє їх банкам
6⃣ банки примусово списують кошти з рахунків боржника і перераховують їх на рахунки виконавчої служби
7⃣ кошти потрапляють до стягувача боргу
(за інформацією КЦ)
Оксана Сергієнко – фахівець Коростенського МЦ з надання БВПД
Розмір тексту-+=