В Овруцькій громаді відзначили 35-ті роковини Чорнобильської трагедії

25 квітня 2021 року, у парку Пам᾿яті м.Овруч відбувся мітинг-реквієм з нагоди 35-х роковин Чорнобильської катастрофи. Героїзму проявленому ліквідаторами під час ліквідації наслідків трагедії віддали шану  народний депутат України, очільник Житомирської організації партії «Слуга Народу» Арсеній Пушкаренко, Народна депутатка Верховної ради України Тетяна Грищенко, голова Житомирської обласної ради Володимир Федоренко, голова Коростенської районної державної адміністрації Юрій Тарасюк, заступник голови обласної державної адміністрації Юрій Оханський, голова Коростенської районної ради Юлія Гаєвська, Овруцький міський голова Іван Коруд.

«Рівно 35 років від дня Чорнобильської катастрофи – найбільшої та найстрашнішої в історії людства техногенної аварії. Сотні тисяч людських життів було зламано, сотні тисяч втратили рідну оселю, отримали невиліковні хвороби.

Наш головний обов’язок – завжди пам’ятати подвиг ліквідаторів, які захистили нас від смертельної загрози, і підтримувати їх та їхні родини. Перш за все, ми маємо повернути так звані «чорнобильські» пільги, котрі скасував попередній парламент. Вже готуємо відповідний законопроєкт, а це питання – на особливому контролі Президента та Верховної Ради. Питання повернення пільг обговорюватиметься й на виїзному засіданні Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, що відбудеться в Житомирі у травні.

Ще одне надважливе питання – купівля лінійного прискорювача, необхідного для лікування онкохворих променевою терапією. Щоденно в Житомирському онкодиспансері такої процедури потребують понад 100 людей. А за показником онкологічних захворювань наша область, на жаль, є лідером в Україні

За особистим дорученням Президента Володимира Зеленського цього року на Житомирщині нарешті має з’явиться потрібне медичне обладнання , – наголосив Арсеній Пушкаренко.

Голова обласної ради Володимир Федоренко сказав, -«Сьогодні ми низько вклоняємося всім ліквідаторам аварії на ЧАЕС, які 35 років тому працювали в зоні радіаційного лиха, щоб якомога швидше ліквідувати наслідки Чорнобильської трагедії. Пожежним, військовим, правоохоронцям та всім тим, хто встав на захист людства! Майже 7 тисяч ліквідаторів, героїв нашого часу, живуть поруч з нами і ми не маємо права забути про їх відвагу, мужність та самопожертву. Дякуємо Вам за життя!».

Почесні гості в ході мітингу нагородили грамотами Верховної Ради України  ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Після вручення грамот відбулося покладання квітів до Меморіалу в пам’ять жертв  аварії на ЧАЕС.

26 квітня – день, що гіркою пам’яттю закарбувався у житті сотень тисяч людей. Теплий суботній вечір 26 квітня 1986 року розділив життя на до і після. Зруйновані, понищені людські долі, покладені на боротьбу зі стихією людські життя, назавжди залишені домівки… Вибух на Чорнобильській АЕС, за своїм негативним впливом на довкілля перевищив руйнівну силу 300 атомних бомб, скинутих на Хіросіму. Страшні наслідки чорнобильської біди жителі Овруччини відчувають і досі – погіршення стану здоров’я та зростання кількості онкологічних захворювань яскраво свідчать про згубний вплив радіації попри тривалий часовий проміжок, що минув від вибуху у Чорнобилі.

У день роковин Чорнобильської трагедії у місті Овруч, селах Велика Чернігівка, Невгоди та Велика Хайча відбулися мітинги – вшанування ліквідаторів аварії на ЧАЕС. З подячним словом до учасників ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції звернулися народний депутат України Володимир Арешонков, Овруцький міський голова Іван Коруд, Голова Громадської організації “Союз Чорнобиль Україна” Микола Гаращук, Голова Гладковицької громади Микола Буховець, старости Великочернігівського, Невгодівського та Великохайчанського старостинських округів Овруцької громади, заступниця Голови ЖОВ МБФ “Допомога дітям Чорнобиля” Світлана Калістратова. За поданням громадських організацій, ліквідаторів аварії на ЧАЕС та вдів померлих ліквідаторів нагородили відзнаками за самовідданість і жертовність у боротьбі з незримим ворогом.

Овруцький міський голова Іван Коруд наголосив на важливості пам’ятати про страшну трагедію, Героїзм пожежників, дозиметристів, військовослужбовців, медиків, авіаторів, залізничників, зв’язківців, енергетиків, працівників органів внутрішніх справ та всіх, хто був причетний до ліквідації стихійного лиха, адже завдяки їх швидкій реакції та самопожертві, без перебільшення, врятовано життя на Землі.

Героїв, які згоріли у пекельному вогні Чорнобиля, вшанували хвилиною мовчання.

Панахиду за загиблими та померлими ліквідаторами аварії на Чорнобильській АЕС відслужили священнослужителі Овруччини. До пам’ятних знаків жертвам Чорнобильської катастрофи та ліквідаторам по місту Овруч і вищезазначених селах громади поклали квіти, віддаючи данину поваги та пошани людям, які врятували світ.

Схилімо голови в жалобі і памятаймо всіх, хто відійшов у вічність 35 років тому, жертовно віддав своє життя, хто виконав свій найвищий обов’язок перед рідною землею і українським народом.

Висловлюємо вдячність працівникам культури та бібліотек, освітянам, громадським організаціям, меценатам і всім, хто долучився до організації, підготовки та проведення заходів до 35-х роковин Чорнобильської катастрофи.

 

У червні 1986 року у селах Велика Чернігівка, Невгоди та Білокамінка розпочалося масштабне будівництво житла для евакуйованих сімей з лісових сіл Журби, Липських Романів, Деркачів. До жовтня місяця для переселенців збудували 117 нових житлових будинків садибного типу. У селі Велика Чернігівка заклали нову вулицю “Дуржби” з 20 садибами. У жовтні 1986 року місцеві жителі прийняли близько 80 переселенців, своїх земляків із “зони відчуження”.

Цілий новий мікрорайон з вулицями Житомирська, Садова, Нікончука з’явився на околиці села Невгоди, а це 60 будинків для сімей із Журби та Липських Романів, в які переселили близько 200 осіб.

У Великій Чернігівці та Невгодах вулиці, які були закладені для переселенців, увічнені скорботними меморіальними знаками, які нагадують сучасникам про найбільшу техногенну катастрофу XX століття.

У день 35-х роковин Чорнобильської трагедії у Великій Чернігівці та Невгодах пройшли мітинги-вшанування учасників ліквідації аварії на ЧАЕС. Присутні не стримували сльози, згадуючи ті скорботні дні, адже таке не забувається. Залишивши рідні домівки, вони змушені були починати життя спочатку.

У Великочернігівському старостинському окрузі проживає 17 ліквідаторів ЧАЕС, 3 вдови, померли 25 ліквідаторів. У Невгодівському старостинському окрузі – 19 ліквідаторів та 1 вдова.

З подячним словом до присутніх звернулися Овруцький міський голова Іван Коруд, помічник народного депутата України Володимира Арешонкова Віктор Гриневич і старости Великочернігівського та Невгодівського старостинських округів Тетяна Бобик та Анатолій Демидчук, відповідно.

Міський голова Іван Коруд нагородив ліквідаторів аварії на ЧАЕС та вдів померлих ліквідаторів Грамотами Овруцької міської ради. Загиблих Героїв вшанували хвилиною мовчання.

 

Мітинг у селі Велика Чернігівка до 35-х роковин Чорнобильської трагедії.

 

Мітинг у селі Невгоди до 35-х роковин Чорнобильської трагедії.

Годинник життя відрахував 35 років від дня Чорнобильської катастрофи.
26 квітня 2021 року у селі Велика Хайча на подвір’ї школи відбувся мітинг пам’яті “Чорнобиля гіркий полин”.
Учасники ліквідації аварії на ЧАЕС зібралися, аби згадати тих Героїв, які кинулися у смертельний вогонь, затулили собою нас усіх, виконали свій обов’язок до останнього подиху.
 
Серед Героїв-пожежників наш земляк, уродженець села Велика Хайча, Герой України – Микола Ващук. За 18 днів після аварії у лікарні Москви, Миколи Ващука не стало. Отримана ним доза радіації під час ліквідації пожежі була смертельною.
Під звуки пожежних сирен земляка-Героя вшанували хвилиною мовчання.
 
Міський голова Іван Коруд нагородив сестру Миколи Ващука – Любов Кобилинську подякою Овруцької міської ради, а 19 учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС – грамотами.
 
Учасники мітингу, односельці Миколи Ващука та учасники ліквідації аварії на ЧАЕС спільно висадили символічну алею пам’яті – 35 кущів самшиту до 35-х роковин аварії на Чорнобильській АЕС.