Звіт голови спостережної комісії Овруцької міської ради Башинського В.І. про проведену роботу комісії за 2020 рік

ЗВІТ

спостережної комісії Овруцької міської ради за 2020 рік

     З метою полегшення адаптації в суспільстві, здійснення громадського контролю організації  соціального патронажу  та соціального супроводу, отримання соціальних послуг у закладах соціального обслуговування осіб  відносно яких здійснюється підготовка  про звільнення з місць позбавлення волі відповідно до Закону України «Про соціальну адаптацію осіб, які відбували покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк» соціальний патронаж звільнених здійснюють місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, центри соціальної адаптації, спостережні комісії, органи  соціального захисту населення, охорони здоров’я, освіти, центру зайнятості, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, громадські організації. Зазначені органи в разі звернення до них звільнених осіб здійснюють  комплекс заходів соціального патронажу, залучаючи відповідні організації та установи, ураховуючи специфічні потреби клієнтів та можливості місцевої громади.

      Таким чином, на виконання соціально необхідних функцій  при Овруцькій міській раді  була створена  та функціонує спостережна комісія (далі – Комісія) у складі, який визначено  рішенням виконавчого комітету від 20 січня  2020 року № 850 «Про створення спостережної комісії при Овруцькій міській раді».

        Спостережна комісія Овруцької міської ради діє на підставі Положення  про спостережну комісію Овруцької міської ради затвердженого  рішенням виконавчого комітету  від 26.02.2020 р. № 892.

      У своїй діяльності Комісія керується Конституцією України, Кримінально-виконавчим кодексом України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про соціальну адаптацію осіб, які відбувають чи відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк», іншими  нормативно-правовими актами.

    Пріоритетними напрямками  діяльності Комісії  є проведення соціальної роботи та здійснення громадського контролю за дотриманням прав, основних  свобод і законних інтересів  засуджених осіб  та осіб, звільнених від відбування покарання, їх соціальна адаптація.

    Для забезпечення соціальної роботи та соціального контролю за поведінкою  вищезазначеної категорії протягом 2020 року організована і проводилась спільна робота між Овруцьким  районним  відділом  філії Державної установи «Центр пробації» у Житомирській області, Овруцькою районною філією Житомирського обласного центру зайнятості, управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, службою у справах дітей Овруцької міської ради, Овруцьким відділенням поліції Коростенського відділу поліції ГУНП в Житомирській області,  підприємствами, установами, організаціями, які знаходяться на території Овруцької міської об’єднаної територіальної громади.

До основних проблем та труднощів, з якими стикаються особи після звільнення з місць позбавлення волі можна віднести наступне:

– вирішення питання влаштування на роботу, легальне отримання коштів для забезпечення первинних потреб, пов’язаних із харчуванням, одягом тощо, що є вкрай важливим фактором як позитивної соціалізації, так і зниження ймовірності рецидиву злочину. На практиці більшість звільнених осіб мають труднощі з офіційним влаштуванням на роботу через брак належної освіти, кваліфікації. Окрім того, факт перебування в колонії є стигматизуючим, таким, що викликає пересторогу у роботодавця.

Саме в той період, коли звільнені ще не працевлаштовані або працевлаштовані не належним чином, коли ще не відновлені корисні соціальні зв’язки і не засвоєні нові соціальні ролі, вони і вчиняють в багатьох випадках нові злочини. До труднощів, з яким стикається переважна більшість засуджених – це перш за все побутове влаштування, а потім і працевлаштування.

          Засідання районної спостережної комісії проводились в міру потреби  згідно п. 15 Положення про спостережну комісію Овруцької міської ради. Протягом 2020 року проведено 2 засідання Комісії, на яких розгляд яких виносились  наступні питання: про основні засади та завдання діяльності спостережної комісії; про розгляд звернень Овруцького районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Житомирській області щодо обстеження побутових умов осіб, які повернулися з місць позбавлення волі; сприяння їх соціальній адаптації і ресоціалізації; про розгляд повідомлень установ виконання покарань про осіб які звільняються з місць позбавлення волі.

За 2020 рік до спостережної комісії загалом надійшло 10 повідомлень з стосовно звільнених осіб, а саме:

–  4 від Овруцького районного відділу  філії державної установи «Центр пробації» у Житомирській області;

– 1 від Літинського районного сектору філії державної установи  «Центр пробації» у Вінницькій області;

– 2 від Овруцького районного сектору соціальних служб;

– 1 від управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА;

– 1 від Кременчуцької виховної колонії;

– 1 від Бориспільської виправної колонії.

      За результатами розгляду повідомлень за 5 громадянинами  з числа умовно-достроково звільнених осіб здійснена організація громадського контролю та систематичне проведення виховної  роботи протягом невідбутої частини покарання. Відповідно секретарем спостережної комісії ведеться облік умовно-достроково звільнених осіб від відбування покарання, відомості про яких вносяться до Журналу обліку  осіб, умовно-достроково звільнених від відбування покарання.

      З метою забезпечення своєчасного обліку, організації здійснення громадського контролю, проведення виховної роботи та надання необхідної допомоги особам звільненим від відбування покарання Комісією забезпечено своєчасне повідомлення секторів пробації, виправних та виховних колоній  про осіб відповідної категорії, які повернулися до обраного місця проживання на територію Овруцької територіальної громади.

          З метою вирішення соціальних проблем звільнених з місць позбавлення волі засуджених осіб членами Комісії разом з центром зайнятості постійно здійснюються заходи щодо сприяння працевлаштуванню, надаються послуги з пошуку роботи підвищенню кваліфікаційного рівня чи перекваліфікації звільнених осіб з місць позбавлення волі.

Так, за зверненням  особи було надано допомогу  з працевлаштування на обране ним місце роботи.

      Внаслідок розгляду звернення іншої особи було надано матеріальну допомогу на покращення житлово-побутових умов.

        За клопотання Комісії, у разі потреби, Центром надання соціальних послуг надається допомога у вигляді продуктових наборів особам, які опинилися  у складній життєвий ситуації.

     Загалом за 2020 рік членами спостережної комісії були проведені виїзні перевірки наявності  житлового приміщення, осіб які в ньому проживають, та права засудженого на проживання в зазначеному  приміщенні  після звільнення, а також  належності санітарно-гігієнічних, побутових умов місць проживання звільнених осіб.

   Спостережна комісія Овруцької міської ради спільно з Овруцьким районний відділом філії державної установи «Центр пробації» у Житомирській області  проводять зустрічі з відповідною категорією осіб з метою обговорення та вирішення їхніх соціальних проблем, соціального патронажу  та соціального супроводу, отримання соціальних послуг у закладах соціального обслуговування  після звільнення.

                  Голова спостережної комісії                                   Володимир БАШИНСЬКИЙ