Народознавче джерельце «З калитою золотою, з пресвітлим святом Андрія»

Первозваного Андрія

Шануємо ми в грудні,

Коли перші морози

Крокують по землі.

13 грудня, в Україні відзначається чудове свято – день святого Андрія Первозванного. Андріївські вечорниці – одна з найцікавіших українських традицій, що крізь віки дійшла до нашого часу. За старовинними літописами він був одним із дванадцяти апостолів Христа і приніс слов’янським народам християнство. Крім того, святий Андрій передбачив, що на Дніпровських кручах, там, де він установив хрест, згодом з’явиться славетне місто, що стане осередком православної віри.

Так і справдилося. На священному місці постав Київ. Відтоді наша церква вшановує цього святого – першого посланника Божого на слов’янську землю.

А на Дніпровських кручах збудовано храм Андрія Первозванного.

Але на 13 грудня припадає й інше свято – народне свято Калити, тобто зимового сонця. Свій початок воно бере ще з дохристиянських часів і славиться надзвичайно веселими вечорницями, красивими й цікавими обрядами.

За довгі віки народні традиції міцно переплелися з релігійними та отак і дійшли до наших днів. Церковне свято Андрія відтоді зветься в народі Калитою, а молодіжні зібрання, що влаштовувалися ще за часів язичництва, набули назву «Андріївських вечорниць».

Так чи інакше, наша Вкраїна Віддавна святкує свято Андрія. В Овруцькій дитячій бібліотеці є багато літературних, народознавчих джерел, де описується обряд Калити, молодіжні гуляння на Андрія.

Питай, цікався, пізнавай,

Яким же був колись твій край!

Бо хоче рідна Україна,

Аби росла достойна зміна.