«Овруч пам`ятає твій подвиг, солдате»

«Овруч пам`ятає твій подвиг, солдате» – історичний екскурс до 77-ї річниці визволення міста від нацистів в роки Другої Світової війни.
Краєчком пам`яті дитини
Я пам`ятаю ще ті дні,
Коли вертались до родини
Хто вижив в тій страшній війні.
(М.Яковенко)
Великим випробуванням для овручан стала Друга світова війна. З 22 серпня 1941 р. і по 17 листопада 1943 р. – тривав період нацистського окупаційного режиму.
Тисячі мешканців боролися з ворогом на фронтах, у підпіллі та партизанських загонах. Понад 4 тисячі юнаків і дівчат з Овруча та сіл району були вивезені гітлерівцями насильно до Німеччини. Розстріляно, закатовано, спалено живцем понад 7 тисяч мирних жителів Овруччини. 49 сіл нашого району були дотла спалені фашистськими катами. Сотні овручан не повернулися додому із фронтових доріг.
Все пережите в роки тієї найжорстокішої в історії людства війни продовжує жити в нашій пам`яті, в долях людей: і тих, хто був на фронті чи працював в тилу, і тих, хто народився після того, як відгриміли бої.
Вже 77 років події Другої світової війни в Овручі відходять у глибину історії, а разом з ними йдуть із життя живі свідки, учасники цієї битви. Це вони в люті морози та в літню спеку з гарматами, кулеметами або просто з автоматами на відкритій місцевості під нальотами ворожої авіації, артилерійським, кулеметним та автоматичним вогнем ворога, тримали оборону в призначених місцях або йшли в атаку.
Серця овручан перестали битися задля того, щоб жити в кожній краплинці щастя дітей, онуків, правнуків…
День визволення міста Овруч,
Мужності й геройства свято.
І ми вклоняємося тим,
Хто літ тому назад багато.
І тим, хто нині з автоматом
Наш спокій береже і захищає.
Всю нашу велику родину,
Рідну землю свою – Україну
Час стер з лиця землі сліди далеких боїв та походів. Але з людської пам`яті сторінки бойової слави Овруччини, йому не під силу стерти. Вона відлунює в наших серцях і передається новим поколінням.
Можна по-різному оцінювати історію України до і після Другої Світової війни, але ніхто з тих, хто пережив ті трагічні роки, не зможе заперечити, що без перемоги над нацизмом не було б і сьогоднішньої України, як суверенної, незалежної держави, української нації.