Про протитуберкульозну роботу в Овруцькій громаді та ситуацію з туберкульозом в Овруцькому районі (інформує районний фтизіатр)

24 березня – Всесвітній день боротьби із захворюванням на туберкульоз. Цьогоріч він проходить під гаслом «НАСТАВ ЧАС!».
Туберкульоз – одне із найпоширеніших захворювань людини, яке зустрічається у різних країнах світу. Він не має «адреси», «посади», «паспорта», не розрізняє соціального статусу й однаково небезпечний для всіх. На туберкульоз захворіти може кожен. На сьогодні Україна входить до п’ятірки країн світу з найвищим показником мультирезистентного туберкульозу, а протягом останніх років спостерігається значне зростання кількості таких випадків.
У нашому районі ситуація і надалі залишається складною. Здавалося б кількість хворих з туберкульозом зменшується, проте з 24 нових пацієнтів, які виявлені у 2019 році, виявлено 18 бактеріовиділювачів (хворі на «відкриту» форму туберкульозу, які небезпечні для оточуючих); 5 пацієнтів з порожнинами розпаду легеневої тканини. З року в рік відмічається тенденція до росту мультирезистентного туберкульозу (найбільш небезпечна форма туберкульозу, яка потребує коштовного і тривалого лікування), а таких пацієнтів у 2019 році виявлено – 8. Збільшується з року в рік і кількість померлих від туберкульозу (за 2019 рік померло 7 хворих). Відмічається збільшення випадків захворювання на туберкульоз у ВІЛ-інфікованих осіб і таких пацієнтів 5 за 2019 рік. Періодично виявляється туберкульоз і серед дитячого населення.
Що ж це за хвороба, чим вона викликається і як уберегтися від неї?
Туберкульоз – це специфічний запальний процес в тому чи іншому органі, що викликається мікробами, так званими паличками Коха. Хвороба заразна. Джерелом інфекції є хвора на туберкульоз людина або тварина.
З багатьох форм хвороби найбільш поширеною й особливо небезпечною є легенева, бо внаслідок частого кашлю з мокротинням та краплями слини в навколишнє середовище виділяються мільйони туберкульозних паличок, які й стають небезпечними для всіх людей.
Ранніми ознаками туберкульозу є кашель понад 2 тижні, швидка втома, втрата апетиту, підвищення температури до 37 С, стрімке схуднення, загальна слабкість. При появі таких ознак варто негайно звернутися до лікаря, адже успіх лікування значною мірою залежить від своєчасного звернення за медичною допомогою.
У своєчасному діагностуванні недуги значну роль відіграє флюорографічне обстеження населення і, насамперед, осіб з ослабленим здоров’ям: хворих на цукровий діабет, виразку шлунку, психічно хворих, курців, алкоголіків, наркоманів, безхатченків, працівників з так званих декретованих контингентів – вчителів, працівників дошкільних закладів, закладів торгівлі, громадського харчування, побуту, водіїв, приватних підприємців.
Флюорографічне обстеження потрібно проходити 1 раз на рік, починаючи з 15-річного віку.
Важливе значення в профілактиці відіграє протитуберкульозне щеплення, яке роблять дітям в пологовому будинку. Практика свідчить що завдяки щепленням у 6-7 разів зменшується ризик захворювання на туберкульоз.
Зменшити ймовірність зараження можна також постійно дотримуючись основних правил гігієни та санітарії.
Туберкульозна паличка залишається життєздатною в зовнішньому середовищі місяцями, але гине після кількох хвилин від сонячного проміння. Тому вологе прибирання, провітрювання, сонячне опромінення кімнат згубно діють на туберкульозні палички.
Людям, які захворіли на туберкульоз, варто знати, що туберкульоз виліковний. Коли людина своєчасно звертається до лікаря, проходить повний курс лікування, дотримується всіх медичних рекомендацій, є вмотивованою і хоче завершити курс лікування – вона стає абсолютно здоровим і повноцінним членом суспільства.

Леся Закусило, районний фтизіатр

Відповідно до рішення виконкому Овруцької міської ради від 11.09.2019 року № 693 «Про стан організації протитуберкульозної роботи» у лютому 2020 року Центром первинної медико-санітарної допомоги проведено наступні заходи.
Відповідальними особами за ведення протитуберкульозної роботи по кожній АЗПСМ проведено переоблік хворих на туберкульоз та зроблена звірка в протитуберкульозному кабінеті. Всього на обліку перебуває 336 пацієнтів, із них 273 – сільські жителі.
На всіх дільницях поновлено списки осіб із груп ризику по захворюванню на туберкульоз, щомісячно проводиться моніторинг проведеного флюорографічного обстеження даних контингентів. Зведені дані щоквартально передаються лікарю фтизіатру. З початку року, за даними звірки з флюорокабінетами, обстежено 857 осіб із групи ризику.
За 2020 рік проведено флюорообстеження одній особі, яка перебуває під вартою, 17 особам, які переїхали на постійне місце проживання з інших областей та районів, 26 особам, які перебувають за межею бідності.
При направленні пацієнтів на стаціонарне лікування сімейними лікарями до направлення вносяться дані про флюорографічне обстеження.