Захворювання на ботулізм набирає обертів!

Овруцьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Житомирській області звертає увагу на погіршення епідемічної ситуації щодо захворюваності на ботулізм.

Так, протягом поточного року в Україні Держпродспоживслужбою прийнято участь в розслідуванні 56 випадків ботулізму, в яких постраждало 63 особи, з яких 4- померли, за аналогічний період 2018 року від ботулізму постраждало 46 осіб. Станом на 01.07.2019 року 31 випадок ботулізму пов’язаний з рибною продукцією, 10 випадків – з вживанням рибної продукції промислового виробництва.

В Житомирській області ситуація із захворюваності на ботулізм також ускладнилась, в поточному році вже зареєстровано 7 побутових випадків захворювання на ботулізм, внаслідок яких постраждало 7 дорослих осіб Причинами отруєння стали продукти домашнього виготовлення: кабачки консервовані, ікра кабачкова, сало консервоване, консервовані гриби, тушонка з яловичини.

В Овруцькому районі зареєстровано один побутовий  випадок ботулізму, постраждала 1 особа.  Ймовірною причиною захворювання стали овочеві консерви домашнього приготування (консервовані кабачки).

З настанням літнього сезону населення споживає більше сушеної або в’яленої риби, в тому виготовленої в домашніх умовах, виловленої у річках та водоймах. Та не завжди перед виготовленням рибу вичищають від кишківника та нутрощів. Тож причиною ботулізму може стати мікроб, який знаходиться у кишківнику риби.

Збудник ботулізму дуже розповсюджений у природному середовищі. Він знаходиться в землі, у тому числі в мулі на дні прісних водойм. Риба, яка харчується водоростями, може проковтнути спори збудника. Далі відбувається зараження та розвиток в рибі збудника ботулізму, який у процесі своєї життєдіяльності виробляє ботулотоксин, який і стає причиною отруєння людини.

Крім домашнього «виготовлення», ботулізм можна «купити» у підземних переходах, на стихійних ринках, у маленьких магазинчиках, де немає хороших холодильних камер, або вони старі та брудні. Він продається у комплекті з в’яленою рибою, домашніми м’ясними чи грибними консерваціями, а часом навіть з овочами.

Ботулізм – дуже небезпечна хвороба, яка може призвести навіть до летальних наслідків. Водночас, її у більшості випадків можна уникнути, дотримуючись простих харчових правил.

Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування – м’ясо, риба, рідше – овочі.

       Потенційно небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином.

Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.

Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в’яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м’яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в’ялені або копчені  продукти домашнього приготування, проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів вироблених у промислових умовах. Це трапляється у випадку не дотримання відповідних вимог під час заготівлі, переробки чи зберігання продукту.

Наразі невідомі випадки ботулізму, пов’язані із уживанням свіжих промитих та правильно проварених чи обсмажених продуктів.

Щоби вберегтися від ботулізму уникайте споживання:

–  в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби,

– м’ясних та грибних консерв,

– консервів домашнього виробництва,

– якщо не впевнені, що продукти зберігали та/або транспортували належним чином,

– якщо сумніваєтесь у якості продукті.

Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 12-24 годин після споживання зараженої  їжі. Водночас, симптоми так само можуть виникнути раніше (уже через 2 години) або значно пізніше (4 доби і більше).

Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період.

                                      Симптоми ботулізму:

– порушення близького зору: ви не можете читати текст, але добре бачите предмети,

– сильно виражена сухість у роті,

– важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає)

– підвищена стомлюваність, м’язова слабкість,

– запаморочення,

– короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім – стадія парезу кишківнику (здуття живота, закреп),

– ураження м’язів шиї та кінцівок.

Симптоми ботулізму найчастіше з’являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби.

У подальшому з’являється порушення зору – одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує “сітка або туман” перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів).

Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття “грудки” у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі – усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м’язів.

Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла.

У важких випадках  пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

      При найменшій підозрі на ботулізм негайно зверніться до лікаря.

Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості хвороби. Успіх лікування залежить від ранньої діагностики, правильного лікування, у більшості випадків – введення ботулінічного антитоксину (синоніми: сироватка, імуноглобулін).

Профілактика захворювання:

  • при домашньому консервуванні необхідно дотримуватися всіх правил гігієни;
  • дотримуватись чистоти сировини (ретельно відмити городину перед консервуванням, промити рибу перед засолом та звільнити від нутрощів);
  • не рекомендовано консервувати гриби у герметично закритих банках в домашніх умовах, тому що складно повністю звільнити їх від мікрочастинок ґрунту;
  • при домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову або лимонну кислоти, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище;
  • безпосередньо перед закладкою в банки продуктів добре стерилізувати банки і кришки;
  • при консервуванні в домашніх умовах, особливо м’ясних і рибних продуктів, необхідно проводити тиндалізацію (протягом 2 діб прогрівати при температурі 100°С 5 хвилин для переходу спор у вегетативну форму), після чого простерилізувати консерви при температурі 100°С – 40-60 хв. з подальшою їх герметичною упаковкою;
  • не вживати “бомбажні” консерви;
  • не купувати виготовлені у домашніх умовах консерви, в’ялену, копчену, солону рибу й інші продукти харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.

Пам’ятайте! Хворобу легше попередити, ніж її лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких!

                  

Головний спеціаліст                                                            Світлана Шваб

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *